2020-05-29

Wystrój kuchni – styl glamour

Rodowód stylu glamour wywodzi się z rozsianych po wzgórzach Los Angeles rezydencji gwiazd filmowych z lat 30-tych ubiegłego wieku. Szybko rozprzestrzenił się rozpropagowany przez kino i media, jako alternatywa dla minimalizmu podyktowanego nadrzędną rolą funkcji. Spróbujmy przyjrzeć się charakterystycznym cechom tego kierunku, w którym wnętrze przypomina szkatułkę z biżuterią filmowej divy.  

Kontrasty kuchni glamour
Uwidaczniają się one zarówno w kolorystyce, jak i zestawianiu mebli i dodatków o zupełnie odmiennej stylistyce. Często widuje się obrazki tego typu: minimalistyczny, okrągły stolik z marmurowym blatem na nowoczesnej, geometrycznej podstawie obok barokowego fotela obitego pluszem w intensywnym kolorze. Zderzenie wytwornej klasyki z nowoczesnością bardzo ożywia wnętrza. Dla projektantów, to nie lada wyzwanie, gdyż bardzo łatwo przekroczyć cienką granicę między wytworną elegancją a kiczem. Charakterystyczne dla glamour jest zestawienie bieli z czernią. To bardzo lubiane połączenie zwłaszcza w kuchni. Białe fronty w towarzystwie czarnego blatu (najlepiej wzorowanego na użylonym marmurze) z dodatkiem lśniących uchwytów, a wszystko okraszone eleganckimi bibelotami i kryształowym żyrandolem. Oto gotowy przepis na aranżację kuchenną. Wśród aranżacji Halupczok warto zwrócić uwagę na Stafford i Calabrię.

Kolory w kuchni glamour
Wspomniane wyżej połączenie jest popularne, ale oczywiście możliwości jest dużo więcej. W aranżacjach możemy stosować wyraziste akcenty w nasyconych kolorach (róże, fiolety, zielenie), na tle szarości lub beżu. Pamiętajmy, że nadmiar intensywnych barw, czy deseni bywa męczący. Ciekawym rozwiązaniem jest aranżacja w bardzo jasnych barwach, gdzie np. dominującym kolorem jest biel lub szarość, a smaku nadają połyskujące dodatki, lustra, czy lampy. Modnym wykończeniem ścian są tapety o wyrazistych, czasami nawet barokowych wzorach. Lamperie i listwy sufitowe także się sprawdzają.  

Czar minionych epok
Styl Glamour pełnymi garściami czerpie z pałacowej elegancji. Kocha wszystko, co niebanalne i wytworne. Epoką najbardziej inspirującą jest w tym przypadku barok. Można to zauważyć zwłaszcza w stylistyce mebli oraz ornamentach. Obite pluszem wybujałe fotele, sofy, komody na toczonych nóżkach… to znak rozpoznawczy tej estetyki. Pamiętajmy, żeby używać w aranżacji tylko materiałów najwyższej jakości. Meble i dodatki złego gatunku mogą wywoływać wrażenie sztuczności, kiczu.

Wszechobecny blask stylu glamour
Kolejną cechą omawianej stylistyki jest wszechobecny blask. Lustra, kryształowe żyrandole, połyskujące bibeloty doskonale wpasują się w tego typu wnętrze. Bardzo ważną rolę odgrywają też połyskujące tkaniny, a szczególnie atłasy i satyny. Obicia mebli tapicerowanych, poduchy, narzuty, to doskonałe uzupełnienie stylowych mebli. A w kuchniach? Meble kuchenne glamour przyciągają wzrok wysokim połyskiem, uchwytami ze wstawkami kryształowymi lub chromowanymi, a czasami nawet złotymi. Złote mogą być też fronty, pokazano je w kolekcji Ariana Halupczok. W aranżacji kuchni glamour można wybrać jeszcze inny kierunek. Proste, jasne bryły mebli ożywić ozdobną baterią, uchwytami, czy lampami, a całość zwieńczyć tapetą na ścianie lub połyskującymi płytkami. W kuchniach w tym stylu bardzo dobrze sprawdzają się także dodatki z egzotycznego drewna w postaci np. fornirowanych frontów.

Wystrój kuchni – styl glamour
Wystrój kuchni – styl glamour

Kuchnia glamour - oświetlenie
Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w estetyce glamour. I to zarówno źródła światła jak i oprawy. Te drugie często przybierają formę kryształowych żyrandoli czy kinkietów. Źródeł światła powinno być wiele, abyśmy mogli sterować nimi niczym w teatrze i za ich pomocą kreować iluzoryczną atmosferę. Pomogą nam w tym także świece umieszczone w szklanych naczyniach, tworzących dodatkowe refleksy. Zaznaczyć należy, że wspomniane kryształowe żyrandole często znajdują się w nieoczywistych pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka, czy garderoba…

Dodatki w stylu glamour
To wisienka na torcie i raj dla miłośników bibelotów, których jedyną funkcją jest dekoracja. Za ich pomocą można wprowadzić do wnętrza ten powiew luksusu, o który chodzi nam aranżując wnętrze glamour. Mogą to być lustra w bogatych ramach, patery i wazony, koniecznie złote lub srebrne, a nawet zdobione szlachetnymi kamieniami. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić z ich ilością. Jeśli są bardzo ozdobne, zrezygnujmy z intensywnych kolorów i deseni we wnętrzu np. tapet. Pamiętajmy, że stąpamy po cienkiej linie.
Ekstrawagancka forma i aura przepychu, wysmakowany splendor… Jakimi jeszcze słowy można określić styl glamour? Czar? Elegancja? Blask? Na przestrzeni lat styl złagodniał, przybrał formę bardziej elegancką, a mniej ostentacyjną. Nowoczesny glamour, to najczęściej stonowana kolorystyka, gdzie meble o wybujałych formach lub designerskie dekoracje stanowią tylko uzupełnienie wnętrza o prostszych formach. W aranżacji glamour można posłużyć się zasadą, którą kierują się kobiety robiąc makijaż , czy dobierając biżuterię do stylizacji.

Rzemieślnicza pasja tworzenia pielęgnowana od 15 lat

Wystrój kuchni – styl glamour

Salony

Zapraszamy do kontaktu. Nasze salony meblowe czekają na Ciebie!

Nasz zespół konsultantów i doradców pomoże w podjęciu decyzji, by Twoje wymarzone wnętrze przybrało realnych kształtów. Skontaktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób:
tel./fax: +48 77 465 14 76
mail: biuro@meble-halupczok.pl

zobacz wszystkie

Porozmawiaj z ekspertem email email
Zadzwoń do naszego projektanta
Tel.: +48 735 200 750

 
Przetwarzanie danych osobowych
Copyright © Halupczok
Projekt i wykonanie: commplace.pl